ŻURAWSCY Z KAJN

27-03-2024

Dokumentalny film ŻURAWSCY Z KAJN  w reżyserii Wandy Laddy i Adama Błaszczoka to obraz wyróżniony na XIV Międzynarodowym Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni.

Koncentruje się na tragicznych losach działaczy warmińskich mieszkających we wsi Kajny w okolicach Olsztyna, na Warmii. Pięć osób z rodziny Żurawskich straciło życie za swoją propolską działalność w wyniku opresji reżimów hitlerowskiego i komunistycznego. Najtragiczniejszy los dotknął Alfonsa Żurawskiego, który został ścięty w więzieniu w Brandenburgu w 1942 roku pod zarzutem zdrady stanu. Alfons został włączony w poczet warmińskich męczenników, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.

To piękny film, świadomie skonstruowany, przemyślany w każdym szczególe z nastrojową muzyką i podbijającą dramaturgię wokalizą (Wanda Laddy) i choć realizowany tak bardzo po latach – bardzo wzruszający. To również film ważny z historycznego punktu widzenia, bo podejmujący dzieje Warmii, o których wiemy wciąż stosunkowo niewiele. Postaci i ich zasługi bronią się tu same. I jeszcze ten przepiękny i ściskający w gardle list umierającego Alfonsa w finale.

Bogaty materiał zdjęciowy, potoczystość akcji, ukształtowanie terenu, widok domów, kapliczki, drzew, dróg, nasycenie zielenią, budowle kamienne, odmienne od innych, to obrazy, w które wpisane są twarze, twarze niezwykłe, tak jak niezwykła i dramatyczna jest cała opowieść filmowa o zasłużonej warmińskiej rodzinie. 

„Przejmujący i wstrząsający, skłaniający do przemyśleń i refleksji. Bardzo dobrze zrealizowany, zdjęcia, muzyka i montaż wzmacniają dramaturgię opowieści”powiedział o nim gospodarz premiery filmu, ówczesny marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Film otrzymał wsparcie finansowe Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego ze  środków Samorządu Województwa oraz Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

—————————————————-

Reżyseria: Adam Błaszczok, Wanda Laddy

Scenariusz: Andrzej Wojnach

Zdjęcia: Tomasz J. Osiński

Producent: Gradendoyl Wanda Laddy

Koprodukcja: Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy

Premiera:  13 grudnia 2022 r. – Olsztyn

fot. Andrzej Wojnach