TYLE CO NIC

27-03-2024

Najlepszy debiut fabularny 48 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film Grzegorza Dębowskiego TYLE CO NIC zdobył również w Konkursie Głównym 48.FPFF w Gdyni jeszcze 5 nagród  w tym za najlepszy scenariusz, główną rolę męską (Artur Paczesny) i drugoplanową kobiecą (Agnieszka Kwietniewska).

Komisja Kolaudacyjna WMFF, której członkowie obejrzeli zmontowaną wersję filmu jeszcze bez postsynchronów, była pod wielkim wrażeniem. „Debiut Grzegorza Dębowskiego jest głęboko przejmującym filmem ! Krzykiem rozpaczy !  a nawet więcej, protestem ! Protestem przeciwko upadkowi polskiej wsi !”

Ukazuje stan maksymalnego oburzenia na to, co wokół jest nam wszystkim świetnie znane i to we wszystkich stanach społecznych – nastrój jest podobny. Grzegorz Dębowski zdecydował się powiedzieć o tym dosadnie i bez zahamowań. To rzecz jak dotąd nie spotykana we współczesnym polskim kinie !

Podobnie jak Piotr Domalewski w filmie CICHA NOC (produkcja Studio Munka), a później w JAK NAJDALEJ STĄD skoncentrował się na temacie emigracji zarobkowej Polaków, tak twórca TYLE CO NIC ujmuje się za rolnikami, gospodarzami na wsi, pokrzywdzonymi transformacją, korupcja i polityką.

Jest to film merytorycznie, emocjonalnie i mentalnie z bogatym przesłaniem.  Walorem jest też obsada.  Mało znani aktorzy, co jest wartością samą w sobie, czyni filmową opowieść nadzwyczaj prawdziwą, w tym aktorzy olsztyńscy m.in. Artur Steranko, Cezary Ilczyna, Radek Hebal, Marian Czarkowski, Ola Kolan, Elżbieta Czupriak. Głównego bohatera zagrał Artur Paczesny – aktor Teatru w Jeleniej Górze.

„Nie kryję radości z faktu, że u nas  powstał tak ważny film” – stwierdził ówczesny marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. „Cieszy mnie to, iż w produkcję tę zaangażowanych zostało siedmioro olsztyńskich aktorów. Ale najbardziej cieszy mnie docenienie tego filmu przez festiwalowe jury, które obsypało go deszczem nagród. Nie po raz pierwszy to mówię, że dofinansowywanie produkcji filmowych przez Samorząd Województwa za pośrednictwem Regionalnego Funduszu Filmowego  nie jest wydatkiem, a inwestycją ! Zyskują na tym nie tylko twórcy filmowi i polskie kino, ale i region i to zarówno w  płaszczyźnie  promocyjnej jak i gospodarczej”.

Niemal wszystkie zdjęcia do filmu realizowane były na Warmii, w Godkach, Barczewku, Nowej Wsi i Jedzbarku, gdzie w marcu 2023 roku ekipa spędziła 17 dni. Producentem filmu TYLE CO NIC jest Studio Munka SFP w Warszawie. Opiekę artystyczną nad projektem sprawował Jerzy Kapuściński, producent, dyrektor artystyczny Studia Munka.

Koproducentem filmu jest Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy, który ze środków  Samorządu Województwa wsparł produkcję. Zapewnił też pomoc organizacyjną.  Ekipie przeprowadzającej casting pomagał Jarosław Kowalski zastępca dyrektora Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych.

Podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał nagrody: Don Kichot -Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, za debiut reżyserski, Złoty Pazur w kategorii „Inne Spojrzenie”, za drugoplanową rolę kobiecą (Agnieszka Kwietniewska), za scenariusz, za główną rolę męską (Artur Paczesny), 5 nominacji do nagród Polskiej Akademii Filmowej ORŁY, a ostatecznie Polska Akademia Filmowa uhonorowała film ORŁEM 2024 za ODKRYCIE ROKU.

—————————————-

Reżyseria: Grzegorz Dębowski

Scenariusz: Grzegorz Dębowski

Zdjęcia: Andrzej Pozdnyakow

Produkcja: Stowarzyszenie Filmowców Polski, Studio Munka

Prapremiera: 26 lutego 2024 – Olsztyn

Premiera ogólnopolska: 8 marca 2024 – Warszawa