„TYLE CO NIC” OBSYPYWANY NAGRODAMI

17-06-2024

Na 43. Festiwalu Debiutów Filmowych MŁODZI I FILM  w Koszalinie sześć kolejnych  nagród zdobył debiutancki obraz Grzegorza Dębowskiego. Łącznie ma ich  na koncie 19. Producentem filmu zrealizowanego wiosną ubiegłego roku na Warmii jest Studio Munka SFP, a koproducentem Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy.

Jury pod przewodnictwem Sławomira Fabickiego uhonorowało film TYLE CO NIC następującymi nagrodami:

  • Grand Prix WIELKI JANTAR 2024 za pełnometrażowy debiut fabularny, który w sposób niesłychanie wrażliwy opowiada historię człowieka uczciwego, stawiającego czoła lokalnej społeczności, dążąc do prawdy. To film kompletny, gdzie wszystkie środki współgrają ze sobą tworząc przejmujący obraz współczesnej, zmieniającej się polskiej wsi – napisano w uzasadnieniu werdyktu.
  • JANTAR 2024 za scenariusz – Grzegorz Dębowski. Uzasadnienie: Autor w sposób niezwykle świadomy użył gatunku kryminału, aby opowiedzieć uniwersalną historię człowieka walczącego o godność i podmiotowość. Przekonujący portret małej społeczności, dialogi oraz antyczny tragizm opowieści zachwyciły jury.
  • JANTAR 2024 za odkrycie aktorskie – rolę męską: Artur Paczesny. Uzasadnienie: Za świadomy i wrażliwy debiut filmowy, stworzenie niezapomnianego, nieoczywistego bohatera walczącego o godność i sprawiedliwość.
  • JANTAR 2024 za szczególny wkład twórczy debiutanta: Agata Wińska za kostiumy. Uzasadnienie: Za kostiumy, które budują. kolorystyczną kompozycję obrazu i pełnokrwistość postaci wsi polskiej.
  • JANTAR 2024 im. Arka Tomiaka, znakomitego operatora filmowego, mentora młodych twórców, który zginął w drodze na tegoroczny Festiwal w Koszalinie,  za zdjęcia: Aleksander Pozdnyakov.Uzasadnienie: Za malarskie kompozycje w nieoczywistej przestrzeni polskiej wsi. Za czułość w obserwowaniu bohaterów.

Film otrzymał także NAGRODĘ DZIENNIKARZY ZA PEŁNOMETRAŻOWY FILM FABULARNY. Uzasadnienie: Za uczciwość i autentyzm spojrzenia na problemy współczesnej wsi.

Film Grzegorza Dębowskiego to kolejna ważna inwestycja samorządu województwa za pośrednictwem WMFF w polskie kino, poruszające o wysokich walorach społecznych i artystycznych. Kino, które nie tylko korzysta z lokacji w naszym regionie, ale również z licznej grupy miejscowych aktorów i statystów.

Nagrody przyznane filmowi TYLE CO NIC zwiększają pulę trofeów, które uzyskały filmy dofinansowane przez Regionalny Fundusz Filmowy do 98.