TAJEMNICE EKONOMII KOPERNIKA

30-03-2022

 

Najnowszy obraz znanego duetu twórców filmowych Michała Juszczakiewicza i Roberta Szaja specjalizującego się w tematyce kopernikańskiej. Tym razem twórcy przedstawiają  polskiego astronoma z mniej znanej strony jako wybitnego matematyka i ekonomistę.

To ciekawe i interesujące wyzwanie pokazania naszego wielkiego astronoma od innej strony, niż tylko tego co: „zatrzymał słońce i poruszył ziemię”. Kopernik, który objawi się w tym filmie to nie tylko wybitny matematyk, ale bardzo zdolny ekonomista tworzący ciekawe, aktualne do dzisiaj teorie ekonomiczne i monetarne, jak choćby problem „złego pieniądza”.

Doświadczenie filmowe Juszczakiewicza i Szaja  zaowocowało  sprawną realizacją, wysokim poziomem reżyserskim szczególnie znakomicie poprowadzonych scen aktorskich.To efekt dobrze skonstruowanego scenariusza i wycyzelowanych dialogów – stwierdziła Komisja Kolaudacyjna WMFF wystawiając filmowi wysokie oceny.

Jak zwykle w przypadku  tego duetu twórców produkcja wyróżnia się walorami poznawczymi i co warto podkreślić edukacyjnymi.

Scenariusz: Michał Juszczakiewicz i Robert Szaj

Reżyseria : Michał Juszczakiewicz

Zdjęcia: Grzegorz Dolecki, Michał Juszczakiewicz

Produkcja: Fundacja Nicolaus Copernicus

Premiera: 21 marca 2022 , TVP HISTORIA

Fot. Fundacja Nicolaus Copernicus