Najgłośniejsza CICHA NOC

28-03-2018

Wieczór 26 marca na długo pozostanie w pamięci nie tylko gości wypełniających widownię Teatru Polskiego w Warszawie uczestniczących w 20.Ceremonii wręczania ORŁÓW – Polskich Nagród Filmowych oraz  widzów Canal+, ale przede wszystkim  twórców  filmu „Cicha Noc”.  

ceremonia wręczenia ORŁÓW 2018

Nominowany w 11 kategoriach debiutancki film Piotra Domalewskiego zdobył 10 statuetek. Polska Akademia Filmowa uhonorowała „Cichą Noc” w następujących kategoriach:

  • Odkrycie roku – Piotr Domalewski 
  • Najlepszy reżyser – Piotr Domalewski
  • Najlepszy scenariusz – Piotr Domalewski
  • Najlepszy film
  • Najlepsza główna rola męska – Dawid Ogrodnik
  • Najlepsza drugoplanowa rola kobieca – Agnieszka Suchora
  • Najlepsza drugoplanowa rola męska – Arkadiusz Jakubik
  • Najlepsze zdjęcia – Piotr Sobociński jr
  • Najlepszy dźwięk – Jerzy Murawski, Kacper Habisiak i Marcin Kasiński
  • Nagroda publiczności 

Gdy Janusz Gajos odczytał laureata ORŁA 2018 za najlepszy film na scenę zaproszono reżysera „Cichej Nocy”, producentów Ewę Jastrzębską i Jerzego Kapuścińskiego ze Studia Munka SFP oraz koproducentów min. marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Gustawa Marka Brzezina i szefa Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego Bogumiła Osińskiego. Powołany przed rokiem przez marszałka Brzezina Fundusz dofinansował bowiem produkcję realizowanego na Warmii filmu Piotra Domalewskiego.

Jubileuszowa ceremonia miała jeszcze kilka niezwykłych i podniosłych chwil. Owacją na stojąco powitano Romana Polańskiego, który z rąk prezydenta Polskiej Akademii Filmowej  Dariusza Jabłońskiego odebrał Nagrodę w kategorii Najlepszy Film 20-lecia ORŁÓW. Tytułem tym uhonorowano „Pianistę” (2002). Specjalną statuetkę  na tę okazję zaprojektowali studenci ASP w Warszawie.

Przyjazd światowej sławy reżysera do Polski, podobnie jak program jego pobytu trzymany był do ostatniej chwili w tajemnicy. To, że Polański pojawił się na Gali jest zasługą jego wieloletniego przyjaciela i producenta filmowego Andrzeja Serdiukowa. Zaaranżował on m.in. spotkanie Romana Polańskiego z Jerzym Skolimowskim, Allanem Starskim i Andrzejem Kostenką. Polański cały czas jest pełen sił twórczych. Po tym, gdy upadł projekt realizacji filmu w Polsce, nie tracąc czasu przygotowuje się do kolejnej realizacji. Będzie to film o Alfredzie Dreyfusie – francuskim oficerze, którego niesłusznie obwiniono i skazano za zdradę państwa. W postać tę wcieli się Jean Dujardin („Artysta”).

Kolejny raz publiczność wstała i zgotowała długotrwałą owację Jerzemu Stuhrowi, laureatowi ORŁA – Nagrody za Osiągnięcia Życia, po tym gdy prowadzący Galę Maciej Stuhr wygłosiwszy laudację „pisaną sercem” bez patosu, ujmującą szczerością momentami wzruszającą, zaprosił Ojca na scenę.

Fot. East News

Fot. Jarosław Kowalski