MAMY ORŁA 2024

06-03-2024

4 marca w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się Gala 26.ORŁÓW, Polskich Nagród Filmowych. ORŁA  za  Najlepszy Film otrzymała ZIELONA GRANICA  Agnieszki Holland, która także uhonorowana została ORŁEM za Osiągnięcia Życia. ORŁA w kategorii Odkrycie Roku otrzymał Grzegorz Dębowski za reżyserię filmu TYLE CO NIC realizowanego na Warmii w koprodukcji z Warmińsko-Mazurskim Funduszem Filmowym.

O tym, do kogo trafiły prestiżowe statuetki, zdecydowało prawie 900 członków Polskiej Akademii Filmowej w tajnym głosowaniu. Jego wyniki – jak co roku – pozostawały ściśle chronioną tajemnicą aż do momentu otwarcia kopert na scenie Teatru Polskiego. Za przeprowadzenie głosowania, liczenie głosów i utrzymanie ich w tajemnicy, odpowiadała światowa doradczo-audytorska firma PwC – ta sama, która odpowiada za przebieg głosowania Amerykańskiej Akademii Filmowej przyznającej Oscary.

Bardzo dziękuję za tę wyróżnienie, dziękuję aktorom z naszego filmu, bo uważam, że są wspaniałymi artystami. Każdemu, jakbym mógł , to bym przyznał taką nagrodę – mówił wskazując na statuetkę Orła Grzegorz Dębowski, który ze sceny zaprosił wszystkich do kin w związku z zaplanowaną na 8 marca premierą TYLE CO NIC.

Przypomnijmy, że zdjęcia do tego trzymającego  w napięciu dramatu społecznego osadzonego w realiach współczesnej polskiej wsi realizowane były przez 17 dni wiosną ubiegłego roku w warmińskich lokacjach z udziałem olsztyńskich aktorów i lokalnych mieszkańców. Film otrzymał nie tylko wsparcie finansowe Regionalnego Funduszu Filmowego, ale i organizacyjne (Jarosław Kowalski zastępca dyrektora CEiIK pomagał przy castingu w Olsztynie). Twórcy TYLE CO NIC zdążyli zgłosić film do Konkursu Głównego 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, na którym debiutancki obraz Grzegorza Dębowskiego otrzymał sześć nagród. ORZEŁ 2024 przyznany filmowi za Odkrycie Roku zwiększył pule nagród jakimi uhonorowano  filmy dofinansowane przez WMFF ze środków samorządu województwa do 86. Prapremiera filmu odbyła się 26 lutego 2024 roku w Olsztynie.

Długo trwałą owacją na stojąco uczestnicy Gali Orłów w Teatrze Polskim w Warszawie oklaskiwali  Agnieszkę Holland zdobywczynię dwóch ORŁÓW: za Osiągnięcia Życia i dla Najlepszego Filmu – ZIELONA GRANICA . Światowej sławy reżyserka, prezydentka Europejskiej Akademii Filmowej, a także członkini Komisji Eksperckiej WMFF, w  zapadającym w pamięć wzruszającym wystąpieniu powiedziała: Zmieniła się władza na taką , na jaką głosowałam, ale na naszej granicy z Białorusią dzieją się dantejskie sceny. Jeśli na granicy nadal zdarzają się okrucieństwa i  tortury, to nie ma człowieczeństwa i demokracji. A demokracji nie ma bez człowieczeństwa. Musimy mierzyć się ze światem. Jeżeli los dał nam talent, musimy zrobić z niego pożytek. Dobre filmy można robić tylko wtedy, gdy jest się wolnym i kiedy nie odczuwamy strachu bądź próbujemy z nim walczyć !

Wzruszającym momentem Gali była Antywojenna demonstracja Polskiej Akademii Filmowej.

Fot. AKPA i Teodor Klepczyński

Projekt plakatu: Andrzej Pągowski