27-03-2024

Nominowany do Oscara 2023 film  mistrza światowego kina Jerzego Skolimowskiego, reżysera, scenarzysty, aktora, malarza i poety, który jest jednym z najbardziej znanych i nagradzanych polskich twórców za granicą. Wybitny twórca pracował m.in. z Claudią Cardinale, Nastasją Kinski, Michaelem Yorkiem, Giną Lolobrigidą, Davidem Nivenem. Nadał filmowi roboczy tytuł BALTAZAR

W ten sposób chciał złożyć hołd Robertowi Bressonowi – jednemu z najwybitniejszych twórców kina światowego, autorowi kultowego obrazu  „Na los szczęścia Baltazarze” z roku 1966. Scenariusz IO napisany wspólnie z Ewą Piaskowską wyróżnia się alegorycznym ujęciem tematu. Historia osiołka o imieniu IO, rozpoczynająca się w polskim cyrku, a kończąca we Włoszech to gorzka, ale też i pełna ciepłego humanizmu parafraza „filmu drogi”. To panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie.

Film Bressona jest jedynym filmem, który kiedykolwiek mnie wzruszył i jedynym, podczas którego miałem w kinie łzy – powiedział na planie ekipie WMFF Jerzy Skolimowski  – Poza tym, fascynujące wydało mi się reżyserowanie zwierzęcia, które przecież nie potrafi żadnych emocji udawać. To zupełnie inne zadanie niż praca z aktorami.

Zdjęcia są dziełem młodego utalentowanego i nagradzanego operatora Michała Dymka. Realizowane były m.in. w Galinach, Ornecie i Jedwabnie. Za kamerą stawali również Paweł Edelman i Michał Englert. Autorem zapadającej w pamięć muzyki jest Paweł Mykietyn, którego uhonorowano również na Festiwalu w Cannes w kategorii – Cannes Soundtrack Award.

Ujęcia do filmu powstawały również na Podkarpaciu, w Warszawie i we Włoszech, m.in. na Sycylii. W międzynarodowej obsadzie znalazła się światowej sławy gwiazda europejskiego kina Isabelle Huppert.

Wystąpił też charyzmatyczny Lorenzo Zurzolo, wschodząca gwiazda włoskiego kina, Z polskiej obsady – m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i muzyk Tomasz Organek.

Film jest koprodukcją polsko-włoską i otrzymał dofinansowanie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego.

Film został nominowany do Oscara 2023, otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na 75.MFF w Cannes oraz  nagrody na Festiwalu  w Valladolid,  na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, New York Film Critics Circle, Los Angeles Film Critics Association, Europejska Nagrodę  Filmową oraz 6 Orłów 2023– nagród Polskiej Akademii Filmowej, w tym za najlepszy film, scenariusz i reżyserię.

———————————————————–

Scenariusz Ewa Piaskowska, Jerzy Skolimowski

Reżyseria – Jerzy Skolimowski

Zdjęcia: Michał Dymek, Paweł Edelman, Michał Englert

Produceni: Skopia Film, Recorded Picture Company

Światowa premiera: 19 maja 2022 – Międzynarodowy Festival Filmowy w Cannes

Polska prapremiera: 15 września 2022 – Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Premiera polska: 30 września 2022 – Warszawa

Premiera w Olsztynie – 1 października 2022