Wojciech Marczewski

26-11-2019
Wojciech Marczewski
Fot. Bartosz Mrozowski

Reżyser, scenarzysta (1944). Studiował historię, filozofię oraz reżyserię w „łódzkiej Filmówce”. W latach 1989 – 1991 był członkiem Komitetu Kinematografii i współtwórcą Zespołu Filmowego TOR, były wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, były prezes Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

Wykładał reżyserię w Niemczech, Danii, Szwajcarii i Holandii. Był dziekanem Wydziału Reżyserii w The National Film and TV School of Great Britain w Londynie. Od roku 1998 wykładowca na Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. W roku 2001 uzyskał tytuł naukowy profesora sztuki filmowej. Współzałożyciel i jeden z głównych wykładowców działającej od 2002 roku w Warszawie Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (dziś Wajda School), w której pełni też funkcję Dyrektora Programowego.

W latach 2008-2014 członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w latach 2011-2014 jej przewodniczący. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Od roku 2017 przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Opiekun artystyczny wielu debiutów fabularnych, m.in. „Pogrzebu Kartofla” J. J. Kolskiego, „300 mil do nieba” M. Dejczera, „Balangi” Ł. Wylężałka, „Listu” D. Hasanovića, „Erratum” M. Lechkiego. Pomysłodawca programu „30 minut”, umożliwiającego młodym filmowcom debiut fabularny w profesjonalnych warunkach.

Współzałożyciel, wiceprezes i dyrektor programowy Fundacji Szkoła Wajdy oraz Wajda Studio. Laureat Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Berlinale (1981) za film „Dreszcze”, Zdobywca Złotych i Srebrnych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – „Dreszcze” (1981) i „Ucieczka z kina Wolność” (1990). Dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla kultury narodowej oraz za osiągnięcia w twórczości artystycznej”.