Jan Kidawa-Błoński

05-11-2020
Jan Kidawa-Błoński. Fot. Gildia Reżyserów
Fot. Gildia Reżyserów

Reżyser, scenarzysta, producent filmowy. Studiował architekturę na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, potem ukończył Wydział Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Za swój debiutancki film Trzy stopy nad ziemią otrzymał  wiele nagród m.in. Złote Grono na Lubuskim Lecie Filmowy w Łagowie(1984). W latach 1982-1991 był członkiem Zespołu Filmowego „Silesia”, a następnie Zespołów Filmowych  „Oko” i „Zodiak”.W 1991 został współwłaścicielem i prezesem Zarządu Gambit Production Sp. z o.o. studia produkującego filmy fabularne, dokumentalne, programy telewizyjne i reklamy. Był prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich (1990-1994), zasiadał w zarządzie Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Filmowych i Telewizyjnych (1997-2001).

Jest autorem ponad 20 filmów i seriali telewizyjnych m.in. Męskie sprawy, Pamiętnik znaleziony w garbie, Wiedźmy, Plebania, Warto kochać, Rajskie klimaty, W ukryciu, Gwiazdy. Za film Różyczka otrzymał Złote Lwy na 35.Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2010). Ale największą sławę i rozgłos przyniósł mu Skazany na bluesa (2005). Filmowy portret Ryszarda Riedla ( w tej roli brawurowy Tomasz Kot), charyzmatycznego wokalisty „Dżemu”. Jan Kidawa-Błoński urodził się w tym samym mieszkaniu kamienicy w Chorzowie, gdzie trzy lata później przyszedł na świat Ryszard Riedel. Był stryjecznym bratem ojca Ryszarda Riedla, do którego ze względu na różnicę wieku zwracał się per „wujku”. Z młodszym kuzynem (Ryszardem) wspólnie penetrowali śląskie środowisko muzyczne, w którym z młodzieńczego buntu, naprzeciw szarej codzienności PRL-u  rodził się polski blues. „Skazany na bluesa” znakomicie pokazuje narodziny fenomenu Riedla przez pryzmat jego muzyki, ale również wspólnego doświadczenia” – napisał krytyk filmowy Konrad.J.Zarębski .