To postać legenda, światowej sławy reżyser i scenarzysta, a także poeta, aktor, malarz i producent. Pracował z takimi artystami, jak Claudia Cardinale, Nastassja Kinski, Gina Lollobrigida, Michael York, David Niven, Jeremy Irons, Emmanuelle Seigner, Vincent Gallo czy Isabelle Huppert. Jego filmy zdobywały i nadal zdobywają nagrody na międzynarodowych festiwalach. Najnowszy obraz „IO” w roku 2023 nominowany był do Oscara. Od kilkunastu lat wybitny mistrz kina związany jest z Warmią i Mazurami.
Jerzy Skolimowski był bohaterem 8.Forum Kultury Warmii i Mazur „..po słonecznej stronie ulicy”. To spotkanie ludzi kultury z regionu, którzy swoją niezwykłą pracą twórczą wspięli się na wyżyny, rozsławiając imię tej Małej Ojczyzny. Spotkanie nie tylko artystów związanych z regionem od lat, ale i tych, którzy porzuciwszy wielkomiejski zgiełk, postanowili tu właśnie osiąść, by realizować artystyczne i twórcze pasje.
Benefis rozpoczęła piosenka „Eurydyko” z pierwszego filmu Jerzego Skolimowskiego „Rysopis” w wykonaniu Andrzeja Brzozowskiego z Warmia Retro Bandem. Gospodarz Forum marszałek województwa Marcin Kuchciński uhonorował wybitnego twórcę specjalną statuetką. W świecie kina jest Pan wybitną postacią, której nikomu nie trzeba przedstawiać Pańskie zawodowe życie w dużej mierze biegło za granicą. Tworzył Pan filmy z udziałem znanych i cenionych gwiazd światowego kina. Jednak ciągnęło Pana coś do Polski. Od wielu lat mieszka Pan na Mazurach – powiedział marszałek. Były gratulacje od marszałkini Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, które przekazała senator Ewa Kaliszuk, było połączenie z Paryżem i gratulacje od Romana Polańskiego. Historia zatoczyła koło. Tych dwóch twórców, którzy podbili świat połączyła współpraca scenariuszowa przy filmie „Nóż w wodzie” (1962) i najnowszym obrazie Romana Polańskiego „Pałac”.
Kulminacyjny punkt uroczystości , wręczenie statuetki , poprzedził dynamicznie zmontowany filmowy kolaż najważniejszych dokonań reżysera oraz laudacja na jego cześć. O współpracy z Jerzym Skolimowskim mówili: Ewa Piaskowska – scenarzystka i producentka, Agnieszka Glińska – montażystka, aktorzy Andrzej Chyra i Wojciech Mecwaldowski oraz Tomasz Organek, który zagrał jedną z ról w filmie „IO”. Rozmowę w interesujący i atrakcyjny sposób moderowała Anna Serdiukow- scenarzystka, dziennikarka i krytyczka filmowa.A na zakończenie wjechał tort. Okazały wyrób cukierników kroili Jerzy Skolimowski i marszałek województwa Marcin Kuchciński, po czym goście Benefisu wysłuchali wzruszającej starej piosenki sycylijskiej „La Canzone del Ciuccio” w wykonaniu Tomasza Organka. Utwór opowiada o wielkiej rozpaczy po utracie osiołka i w swoisty sposób nawiązuje do scenariusza „IO”. To właśnie ta piosenka wykonywana przez Tomasza Organka w języku sycylijskim promowała film na świecie.
Organizatorami Benefisu Jerzego Skolimowskiego byli: samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie i Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy.
fot. Sławomir Ostrowski