5.KONKURS NA WSPIERANIE PRODUKCJI FILMOWYCH ROZSTRZYGNIĘTY

10-12-2020

Dwa filmy fabularne oraz cztery filmy dokumentalne otrzymają dofinansowanie z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Wśród beneficjentów jest dwóch debiutantów. Taki jest finał 5.Konkursu.

Komisja Konkursowa powołana przez marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina w składzie:

 1. Bogumił Osiński –  Szef WMFF – przewodniczący
 2. Katarzyna Pawlak – Zastępca Dyrektora Gabinetu Marszałka – członkini
 3. Zdzisław Fadrowski – Dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji – członek

na posiedzeniu w dniu 10 grudnia 2020 r. oceniła projekty, które  przeszły  dwa poprzedzające rozstrzygnięcie Konkursu etapy tj. ocenę formalną, a następnie merytoryczną, artystyczną, programową i finansową  dokonaną przez  troje niezależnych ekspertów:

 • Ewę Braun – kostiumologa, dekoratora wnętrz, scenografa, laureatkę Oscara za dekorację wnętrz do LISTY SCHINDLERA Stevena Spielberga;
 • Jana Kidawę-Błońskiego – reżysera, scenarzystę i producenta filmowego ( m.in. TRZY STOPY NAD ZIEMIĄ, W UKRYCIU, RÓŻYCZKA, GWIAZDY. SKAZANY NA BLUESA);
 •  Andrzeja Serdiukowa – producenta, dystrybutora i managera filmowego od 40 lat związanego  z Polskim Filmem, przez 25 lat nadzorującego produkcje filmów w TVP S.A.

(pełne sylwetki ekspertów w linku EKSPERCI)

przyznając  dofinansowanie jako wkład koprodukcyjny z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu  Filmowego, brała pod uwagę następujące kryteria :

 1. Kompleksową ocenę ekspertów,
 2. Etap produkcji filmu (wstępny/development; przygotowawczy; zdjęciowy; okres montażu i udźwiękowienia; prace końcowe),
 3. Liczbę dni zdjęciowych w województwie warmińsko-mazurskim,
 4. Wysokość kwoty deklarowanej do wydatkowania na Warmii i Mazurach,
 5. Spodziewany efekt promocyjny dla regionu,
 6. Dotychczasowy dorobek producenta i reżysera, w tym rezultaty artystyczne i ekonomiczne poprzednich produkcji.

Po analizie projektów i uwzględnieniu w.w. kryteriów Komisja jednogłośnie postanowiła przyznać dofinansowanie następującym produkcjom filmowym:

W kategorii Film Fabularny:

„BALTAZAR – reż. Jerzy Skolimowski                    

Koprodukcja polsko-włoska. Producent wiodący Polska 80%: SKOPIA FILM  sp. z.o.o.,  Włochy 20% – ALIEN FILMS SRL.

Współczesna interpretacja kultowego filmu zaliczanego do klasyki kina „Na los szczęścia Baltazarze” Roberta Bressona z roku 1966. Napisany po mistrzowsku scenariusz (Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski) wyróżnia się oryginalną szkatułkową formą i alegorycznym ujęciem tematu. Historia osiołka o imieniu Baltazar, rozpoczynająca się w polskim cyrku, a kończąca we włoskiej rzeźni, to gorzka ale też i pełna ciepłego humanizmu parafraza „filmu drogi”. To panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie.

W polsko – włoskiej obsadzie w jednej z ról Sophia Loren !

Osoba reżysera Jerzego Skolimowskiego utytułowanego w filmowym świecie daje gwarancję sukcesu artystycznego i frekwencyjnego. Film pokazywany będzie nie tylko w Europie, w tym na festiwalach klasy A. Przyczyni się tym samym do promocji województwa warmińsko-mazurskiego na arenie światowej.

Liczba dni zdjęciowych: 48 ,  w tym na Warmii i Mazurach 10.

Film w okresie przygotowawczym.

Przewidywany termin premiery : listopad 2021.

„DZIEWCZYNA Z MOICH SNÓW” – reż. Tomasz Żółtowski – fabularny debiut krótkometrażowy.

Producent: NORDFILM Sp.z.o.o. w Gdańsku

Sprawnie napisany scenariusz ze zwrotami akcji, wciąga widza w rozwój fabularny. Psychologiczny dramat przeplata się z wątkiem sensacyjnym i onirycznym. Portret zgorzkniałego 50 letniego pisarza z niemocą twórczą, izolującego się w swoim świecie po przeżytej osobistej traumie.

Liczba dni zdjęciowych: 6 – wszystkie w Olsztynie.

Film w okresie developmentu.

Planowana premiera: styczeń 2022 r.

W kategorii Film Dokumentalny:

„ŻURAWSCY Z KAJN” – reż. Wanda Laddy i Adam Błaszczok

Producent: GRADENDOYL WANDA LADDY

Tematem filmu będą losy rodziny warmińskich chłopów mieszkających w Kajnach koło Brąswałdu od ponad 200 lat. Nestor rodu Stanisław Żurawski prowadzi nie tylko gospodarstwo, ale także zostaje czynnym działaczem warmińskim związanym z plebiscytem w 1920 roku. Film opowiada tragiczne i bohaterskie dzieje rodziny na przestrzeni lat od 1920 roku do dnia dzisiejszego. W ocenie ekspertów epicki temat, zaplanowana konstrukcja dramaturgiczna wiąże sprawnie narrację werbalną z bogatym materiałem wizualnym. Wykorzystanie materiału fotograficznego porządkuje i dopełnia fakty dramatycznych losów relacjonowanych m.in. przez przedstawicieli rodziny, które z rodzinnej perspektywy komentują i przybliżają losy kolejnych Żurawskich, w tym wyjątkowo tragiczną postać Alfonsa Żurawskiego straconego na gilotynie w niemieckim Moabicie.

Film w okresie przygotowawczym.

Liczba dni zdjęciowych : 7, w tym 5 na Warmii i 2 w Berlinie (Maobit, archiwum więzienne).

Planowana premiera : styczeń 2022 r.

„DZIEWCZYNY Z ZATORZA” – reż. Józef Burniewicz

Producent: PRODUKCJA PROGRAMÓW RITV BARBARA FEDONIUK

Specyficzny temat projektu związanego w całości z cieszącą się złą sławą dzielnicy Olsztyna – Zatorzem jest kontynuacją i dopełnieniem wcześniejszej produkcji tego reżysera CHŁOPCY Z ZATORZA. Swoimi wspomnieniami podzielą się w filmie żyjące współcześnie w większości w Olsztynie, kobiety które urodziły się i wychowywały na Zatorzu. Film wydaje się interesujący dla dużego przekroju widowni telewizyjnej nie tylko ze względu na tematykę, ale także osobę scenarzysty i reżysera, który jest znaną postacią w Olsztynie, podobnie jak pozostali twórcy filmu, wszyscy pracujący i mieszkający w Olsztynie.

Film w okresie przygotowawczym.

Liczba dni zdjęciowych: 20 , wszystkie w Olsztynie,

Planowana premiera: maj 2021 r.

„CONNECTED/DISCONNECTED” reż. Maciej Miller – debiut

Producent : SFP STUDIO MŁODZI I FILM im. ANDRZEJA MUNKA

Pomysł na ten film cechuje się oryginalnością i opiera na ciekawym założeniu formalnym. Jest nim  poszukiwanie własnych korzeni biologicznych, utraconej łączności z bliskimi korzystających z kontaktów jakimi jest grupa facebookowa. Dramaturgia filmu zbudowana z autentycznych internetowych postów zawiera duży ładunek emocjonalny. Twórcy filmu zamierzają powiązać go z województwem warmińsko-mazurskim poprzez postać bohatera i  realizację scen w mieście. W Olsztynie mieszka i pracuje część realizatorów. Główny twórca filmu Maciej Miller – reżyser i scenarzysta , a także operator obrazu, operator dźwięku, researcher, kolorysta oraz twórca animacji, wszystkie te osoby to mieszkańcy Olsztyna. Cała postprodukcja realizowana będzie w województwie olsztyńskim. Film ma dużą szanse na obieg festiwalowy w kraju i za granicą. Reżyser jest debiutantem, ale jego szkolna etiuda została zauważona i wyróżniona w Polsce i za granicą. Na uwagę zasługuje fakt, iż opiekę artystyczną nad realizacją debiutanckiego projektu sprawuje znany dokumentalista Paweł Łoziński.

Film w okresie przygotowawczym.

Liczba dni zdjęciowych 15, w tym 5 w Olsztynie.

Planowana premiera: październik 2021 r.

„TAJEMNICE EKONOMII KOPERNIKA”  reż. Michał Juszczakiewicz

Producent: FUNDACJA NICOLAUS COPERNICUS Truszczyny

Znany duet twórców filmowych specjalizujących w tematyce kopernikańskiej Michał Juszczakiewicz reżyser oraz Robert Szaj scenarzysta i producent, tym razem przedstawią polskiego astronoma z mniej znanej strony jako wybitnego matematyka i ekonomistę. To ciekawe wyzwanie pokazania naszego wielkiego astronoma od innej strony, niż tylko tego co: „zatrzymał słońce i poruszył ziemię”. Kopernik, który objawi się w tym filmie to nie tylko wybitny matematyk, ale bardzo zdolny ekonomista tworzący ciekawe, aktualne do dzisiaj teorie ekonomiczne i monetarne, jak choćby problem „złego pieniądza”. Doświadczenie filmowe twórców gwarantuje sprawną realizację i sukces efektu końcowego. Film przede wszystkim do emisji w kanałach tematycznych krajowych i zagranicznych stacji telewizyjnych.

Film w okresie developmentu.

Liczba dni zdjęciowych: 30, w tym 25 w województwie warmińsko-mazurskim.

Planowana premiera: grudzień 2021 r.

Komisja Konkursowa wskazała na wysoki poziom artystyczny projektów filmowych złożonych w ramach 5.Konkursu. Mocną stroną filmów aplikujących o dofinansowanie jest ich różnorodność gatunkowa i tematyczna, a w przypadku filmów dokumentalnych silne powiązanie z historią i tradycją regionu.

Na dofinansowanie produkcji filmowych w ramach 5. Konkursu marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin utrzymał kwotę 700.000 zł.

W części opisowej projektów filmowych wykorzystano materiały producentów i fragmenty recenzji ekspertów 5.Konkursu