100 NAGRÓD WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO FUNDUSZU FILMOWEGO

02-07-2024

Dwa kolejne laury przyznane filmowi TYLE CO NIC Grzegorza Dębowskiego sprawiły, że filmy których koproducentem jest WMFF zdobyły 100 nagród.

Podczas zakończenia 53.Lubuskiego Lata Filmowego, najstarszego polskiego festiwalu filmów fabularnych, Grzegorz Dębowski odebrał Nagrodę Organizatorów im.J.Burskiego za debiut wyrazisty i gniewny, który w umiejętny sposób łączy wiarygodną opowieść o polskiej wsi z refleksją nad tożsamością człowieka.

Kolejną nagrodę przyznała  Fundacja im Weroniki Migoń (przedwcześnie  zmarłej reżyserki i scenarzystki).  Kapituła 9-tej edycji Nagrody w składzie: Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Aleksandra Popławska, Michał Czarnecki, Agnieszka Smoczyńska, Sebastian Stanki Stankiewicz, Katarzyna Iskra, Piotr Steczek oraz Andrzej Besztak uhonorowała reżyserów obsady aktorskiej TYLE CO NIC Grzegorza Dębowskiego i Agnieszkę Skalską.


Tu WMFF może poszczycić się, iż wsparł tę produkcję podczas jakże ważnego procesu wyszukiwania aktorów w Olsztynie Z reżyserami  castingu  współpracował Jarosław Kowalski zastępca dyrektora Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, członek Komisji Konkursowej Funduszu.

Bardzo się cieszę, że debiut Grzegorza Dębowskiego odnosi tak wspaniałe sukcesy. Film, który na etapie scenariusza zrobił na naszej Komisji duże wrażenie, wierzyliśmy że będzie to silne i niezwykłe kino – mówi Bogumił Osiński szef Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. I nie zawiedliśmy się. Mamy to szczęście żyć i pracować w przepięknej krainie, którą od lat umiłowali filmowcy.  Tu liczy się wszystko, co jest kontaktem z ludźmi i otoczeniem. W naszym przypadku jest też świadomość pleneru, unikatowego, jedynego w swoim rodzaju, jeszcze nie zadeptanego, jeszcze możliwego do wykorzystania. Przestrzeń  i człowiek w tym krajobrazie zapisują się w sposób szczególny, bo są ze sobą nierozłączni. Tak właśnie jest w filmie Grzegorza Dębowskiego TYLE CO NIC zrealizowanego w całości na Warmii, niedaleko Olsztyna. Reżyser znakomicie to wyczuł , a oko kamery zachwyca się wielkimi przestrzeniami. Filmy klaustrofobiczne przytłaczają, dlatego kino potrzebuje powietrza. Warmia i Mazury to mają.

Producentem TYLE CO NIC, jak dotąd zdobywcy 21 nagród, jest Studio Munka SFP, a koproducentem Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy, który dofinansował produkcję ze środków samorządu województwa.