Skip to main content

Eksperci 2. Konkursu na wspieranie produkcji filmowychBarbara Hollender
Fot. Rafał Guz
krytyk filmowy, wiceprzewodnicząca Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, członek Europejskiej Akademii Filmowej i przewodnicząca Koła Piśmiennictwa w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Od 1992 r. związana z dziennikiem „Rzeczpospolita”, dla którego relacjonuje m.in. festiwale w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Gdyni. Jest autorką recenzji, esejów i wywiadów z najwybitniejszymi reżyserami i aktorami zagranicznymi i polskimi. W latach 2000-2005 była polską korespondentką „Variety”. Jest współautorką książek „Gwiazdy w zbliżeniu” (1995), „Studio Tor” (razem z Zofią Turowską, 2000) i autorką cyklu książek o polskich reżyserach filmowych: „Od Wajdy do Komasy” (2014), „Od Kutza do Czekaja” (2016), „Od Munka do Maślony” (2017). Przetłumaczyła na język polski kilka powieści, m.in. „Waszyngton za zamkniętymi drzwiami”, „Batman”.

Sławomir Rogowski
Fot. Maciej Jędrzejewski
Producent filmowy i telewizyjny (m.in.: Matka Teresa od kotów reż. Paweł Sala, Duże zwierzę Reż. Jerzy Stuhr, Przedwiośnie reż. Filip Bajon, Cześć Tereska reż. Robert Gliński, Wszyscy święci reż. Andrzej Barański , Inny człowiek reż. Małgorzata Szumowska, także pomysłodawca cyklu Debiutów tv Pokolenie 2000), a także scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych ( wespół ze Stanisławem Zawiślińskim), m.in.: Tala od różańca, Rysopis znaleziony po latach - Wojciech Jerzy Has. czy Krzysztof Zanussi - rozmowy istotne. Autor wielu koncertów i programów artystycznych dla TVP. Autor i współautor kilkunastu słuchowisk radiowych, m.in.: Upadek z trzepaka, reż. Waldemar Modestowicz , Stacja kiedyś, Koniec wieńczy dzieło reż. Janusz Kukuła . Członek Europejskiej Akademii Filmowej, a także SFP i ZAiKS. Pisarz, autor książek Zima stulecia (WL Kraków 2004), Widok z Dachu ( Muza Warszawa 2014). Redaktor monografii klubu Hybrydy pt. Zawsze piękni, zawsze dwudziestoletni, (UV Warszawa 2012). Doktor nauk społecznych w dziedzinie nauk o mediach. Pracownik Katedry Antropologii Mediów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Włodzimierz Kowalewski
Fot. Sławomir Ostrowski
pisarz, publicysta radiowy, autor słuchowisk, scenarzysta filmowy, były członek redakcji „Borussi”. Autor m.in. powieści („Bóg zapłacz!”, „Excentrycy”, „Ludzie moralni”), tomów opowiadań ( „Cztery opowiadania o śmierci”,„Powrót do Breitenheide”, „Światło i lęk”, „Brzydki człowiek”). Powieść „Excentrycy” (współautorstwo scenariusza) została w roku 2015 przeniesiona na ekran przez Janusza Majewskiego, zdobywając Srebrne Lwy na 40. FPFF w Gdyni. Laureat m.in. polsko-niemieckiej nagrody literackiej im. S.B.Lindego, Literackiego Wawrzynu Warmii i Mazur, dwukrotnie nagrodzony za scenariusze słuchowisk radiowych na festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie, trzykrotnie nominowany do Literackiej Nagrody „Nike”. Były ekspert PISF, współpracownik Janusza Majewskiego w trzech projektach scenariuszowych.

Eksperci 1. Konkursu na wspieranie produkcji filmowychMaria Malatyńska
Krytyk filmowy i publicystka. Od 40 lat pracuje w mediach („Życie literackie”, „Echa Krakowa”, „Magazyn Filmowy”, „Film”, „Tygodnik Powszechny”, „Przekrój”, „Kino”, „Odra”, „Zeszyty Europejskie”, Gazeta Krakowska”, „Kraków”). Członkini SDP, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, FIPRESCI, a także Polskiej Akademii Filmowej. Przez 25 lat pracowała jako wykładowczyni w PWST w Krakowie. Od kilku lat jest Ekspertem Komisji Ocen Scenariuszy przy PISF. Autorka książek i wywiadów oraz audycji radiowych i telewizyjnych poświęconych znanym postaciom kina (Zbigniew Cybulski, Jerzy Stuhr, Andrzej Wajda, Jan Himilsbach, Wojciech Kilar i wielu innych). Specjalizuje się w kinie niemieckim. Jej publikacje „Niemiecki ekspresjonizm filmowy” i „Post-mosty” zostały bardzo dobrze przyjęte po obu stronach Odry.

Jan Dworak
Producent filmowy i telewizyjny, dziennikarz, ekspert medialny.Ukończył polonistykę na UW. Pracę dziennikarską rozpoczął w latach 70-ych w pismach sportowych, jednocześnie zaangażowany był w wydawanie prasy i książek drugiego obiegu. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu w podzespole ds. środków masowego przekazu. Na początku lat 90-ych był wiceprzewodniczącym Komitetu ds. Radia i Telewizji, po odejściu z telewizji został producentem filmowym, był współwłaścicielem firm „Prasa i Film” i Studio A, które w tym czasie produkowały m.in. programy publicystyczne, talk shows, filmu dokumentalne, seriale „Miodowe lata”, „Kasia i Tomek”, spektakle Teatru Telewizji „Śmiech w ciemności”, „Hrabia” oraz filmy fabularne „Czas zdrady”, „Weiser”, „Wszystko co kocham”. Pełnił też funkcje społeczne: przewodniczący Rady Programowej TVP, członek Komitetu Kinematografii, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów. W latach 2004 – 2006 prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A., w latach 2010-2016 przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Jerzy Niemczuk
Producent filmowy i telewizyjny, dziennikarz, ekspert medialny. Pisarz i scenarzysta seriali m.in. „Rancho”, „Stacyjka”, „Rodzina zastępcza”, „Siła wyższa”, a także filmów fabularnych i słuchowisk. Urodzony w Lublinie, studiował polonistykę na UW. Od końca lat 70 związany z Mazurami, gdzie napisał większość swoich utworów. Od osiemnastu lat osiadł tu na stałe