Skip to main content

Eksperci 3. Konkursu na wspieranie produkcji filmowychMagdalena Łazarkiewicz
Fot. Rafał Placek
Reżyserka, scenarzystka, młodsza siostra Agnieszki Holland, wdowa po reżyserze Piotrze Łazarkiewiczu oraz matka kompozytora Antoniego Komasy-Łazarkiewicza. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim (1976). W latach 1977-1978 była kierownikiem literackim Teatru im.S.Jaracza w Olsztynie. W roku 1982 ukończyła Wydział Radia i Telewizji UŚ w Katowicach. W sezonie 2005/2006 dyrektor artystyczny Teatru Nowego PRAGA. Od roku 2006 wykładowczyni w Warszawskiej Szkole Filmowej, a od 2012 w krakowskiej Akademii MULTI ART. Jest autorką wielu filmów krótkometrażowych, fabularnych i seriali telewizyjnych, które zdobywały nagrody w kraju i za granicą ( m.in. „Głęboka woda”- Prix Europa, Berlin, Prix Italia , Torino, „Ekipa” wspólnie z Agnieszką Holland i Kasią Adamik, „Białe małżeństwo”, „Ostatni dzwonek”, „Odjazd” wspólnie z Piotrem Łazarkiewiczem, „Przez dotyk”, „Drugi brzeg”, „Na koniec świata”). Ma na swoim koncie spektakle operowe („Anna Bolejn” – Gaetana Dionizettiego – Opera Krakowska, „Kawaleria Rusticana” Pietro Mascagniego – Teatr Wielki w Łodzi i tamże „Pajace” Ruggera Leoncavallo oraz teatralne „Dzika kaczka”, „Strefa zero”, „Nondum”, „Dowcip”, „Trzy duże kobiety”). Reżyserowała spektakle dla Teatru TV ( m.in. „Karski” nagroda za reżyserię na Festiwalu Dwa Teatry Sopot 2015, „Przypadek Klary”, „Courage mojej matki”, „Gdy tańczyła Isadora”, „Strzeż się pamięci”, „Gardzienice”, „Dom kobiet”).

Wojciech Marczewski
Fot. Bartosz Mrozowski
Reżyser, scenarzysta (1944). Studiował historię, filozofię oraz reżyserię w „łódzkiej Filmówce”. W latach 1989 – 1991 był członkiem Komitetu Kinematografii i współtwórcą Zespołu Filmowego TOR, były wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, były prezes Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Wykładał reżyserię w Niemczech, Danii, Szwajcarii i Holandii. Był dziekanem Wydziału Reżyserii w The National Film and TV School of Great Britain w Londynie. Od roku 1998 wykładowca na Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. W roku 2001 uzyskał tytuł naukowy profesora sztuki filmowej. Współzałożyciel i jeden z głównych wykładowców działającej od 2002 roku w Warszawie Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (dziś Wajda School), w której pełni też funkcję Dyrektora Programowego. W latach 2008-2014 członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w latach 2011-2014 jej przewodniczący. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Od roku 2017 przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Opiekun artystyczny wielu debiutów fabularnych, m.in. „Pogrzebu Kartofla” J.J. Kolskiego, „300 mil do nieba” M.Dejczera, „Balangi” Ł.Wylężałka, „Listu” D.Hasanovića, „Erratum” M.Lechkiego. Pomysłodawca programu „30 minut”, umożliwiającego młodym filmowcom debiut fabularny w profesjonalnych warunkach. Współzałożyciel, wiceprezes i dyrektor programowy Fundacji Szkoła Wajdy oraz Wajda Studio. Laureat Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Berlinale (1981) za film „Dreszcze”, Zdobywca Złotych i Srebrnych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – „Dreszcze” (1981) i „Ucieczka z kina Wolność” (1990). Dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla kultury narodowej oraz za osiągnięcia w twórczości artystycznej”.

Andrzej Serdiukow
Fot. Roman Jarosz
Producent, dystrybutor i manager filmowy, od 40 lat związany z Polskim Filmem. Przez 25 lat Kierownik Produkcji, potem Producent Nadzorujący produkcję filmów w TVP SA. W latach 2000-2001 Dyrektor Produkcji, a od 2002 do 2005 Dyrektor Naczelny Agencji Filmowej TVP, przewodniczący Komisji Kolaudacyjnej i Kolegium Filmowego Telewizji, następnie Doradca Zarządu TVP d/s Produkcji Filmowej. W latach 2008-2011 Prezes i Dyrektor Programowy Spółki SYRENA FILMS. Od roku 2012 - obecnie Dyrektor Zarządzający w Spółce POLSKIE MEDIA SA. Jest producentem lub współproducentem wielu znanych filmów: "Warszawa" Darka Gajewskiego Złote Lwy Gdynia, 2003, "Komornik" Feliksa Falka Złote Lwy, Gdynia 2005, "Mój Nikifor" Krzysztofa Krauzego Grand Prix Złoty Glob Karlowe Wary 2005, "Wesele" Wojtka Smarzowskiego Orzeł 2005, nagroda Polskiej Akademii Filmowej, "Rewers" Borysa Lankosza Złote Lwy Gdynia,2009 i Orzeł Polskiej Akademii Filmowej 2010, "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego Srebrny Lew Wenecja 2010, Złote Lwy Gdynia, 2010 i Orzeł Polskiej Akademii Filmowej 2011. Był Producentem Nadzorującym realizację filmów "Pianista" Romana Polańskiego - Złota Palma Cannes 2002 i Oscar 2003, "Ogniem i mieczem" i "Stara baśń" Jerzego Hoffmana, "Qvo Vadis" Jerzego Kawalerowicza, "Pan Tadeusz" i "Zemsta" Andrzeja Wajdy oraz "Przedwiośnie" Filipa Bajona.Jako producent w 2017r. zrealizował film "Gwiazdy" Jana Kidawy - Błońskiego. Jest polskim dystrybutorem takich filmowych hitów jak "Gomorra" Grand Prix Cannes 2008, "Prorok" Grand Prix Cannes 2009, słynne "Wielkie Piękno" Złoty Glob i Oscar 2013, "Zimowy Sen" Złota Palma Cannes 2014, oraz "Shoplifters" w reż. Hirokazu Koreedy zdobywcy tegorocznej Złotej Palmy na MFF w Cannes. W latach 2005 - 2014 był ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jest członkiem Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej ( EFA).

Eksperci 2. Konkursu na wspieranie produkcji filmowychBarbara Hollender
Fot. Rafał Guz
krytyk filmowy, wiceprzewodnicząca Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, członek Europejskiej Akademii Filmowej i przewodnicząca Koła Piśmiennictwa w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Od 1992 r. związana z dziennikiem „Rzeczpospolita”, dla którego relacjonuje m.in. festiwale w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Gdyni. Jest autorką recenzji, esejów i wywiadów z najwybitniejszymi reżyserami i aktorami zagranicznymi i polskimi. W latach 2000-2005 była polską korespondentką „Variety”. Jest współautorką książek „Gwiazdy w zbliżeniu” (1995), „Studio Tor” (razem z Zofią Turowską, 2000) i autorką cyklu książek o polskich reżyserach filmowych: „Od Wajdy do Komasy” (2014), „Od Kutza do Czekaja” (2016), „Od Munka do Maślony” (2017). Przetłumaczyła na język polski kilka powieści, m.in. „Waszyngton za zamkniętymi drzwiami”, „Batman”.

Sławomir Rogowski
Fot. Maciej Jędrzejewski
Producent filmowy i telewizyjny (m.in.: Matka Teresa od kotów reż. Paweł Sala, Duże zwierzę Reż. Jerzy Stuhr, Przedwiośnie reż. Filip Bajon, Cześć Tereska reż. Robert Gliński, Wszyscy święci reż. Andrzej Barański , Inny człowiek reż. Małgorzata Szumowska, także pomysłodawca cyklu Debiutów tv Pokolenie 2000), a także scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych ( wespół ze Stanisławem Zawiślińskim), m.in.: Tala od różańca, Rysopis znaleziony po latach - Wojciech Jerzy Has. czy Krzysztof Zanussi - rozmowy istotne. Autor wielu koncertów i programów artystycznych dla TVP. Autor i współautor kilkunastu słuchowisk radiowych, m.in.: Upadek z trzepaka, reż. Waldemar Modestowicz , Stacja kiedyś, Koniec wieńczy dzieło reż. Janusz Kukuła . Członek Europejskiej Akademii Filmowej, a także SFP i ZAiKS. Pisarz, autor książek Zima stulecia (WL Kraków 2004), Widok z Dachu ( Muza Warszawa 2014). Redaktor monografii klubu Hybrydy pt. Zawsze piękni, zawsze dwudziestoletni, (UV Warszawa 2012). Doktor nauk społecznych w dziedzinie nauk o mediach. Pracownik Katedry Antropologii Mediów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Włodzimierz Kowalewski
Fot. Sławomir Ostrowski
pisarz, publicysta radiowy, autor słuchowisk, scenarzysta filmowy, były członek redakcji „Borussi”. Autor m.in. powieści („Bóg zapłacz!”, „Excentrycy”, „Ludzie moralni”), tomów opowiadań ( „Cztery opowiadania o śmierci”,„Powrót do Breitenheide”, „Światło i lęk”, „Brzydki człowiek”). Powieść „Excentrycy” (współautorstwo scenariusza) została w roku 2015 przeniesiona na ekran przez Janusza Majewskiego, zdobywając Srebrne Lwy na 40. FPFF w Gdyni. Laureat m.in. polsko-niemieckiej nagrody literackiej im. S.B.Lindego, Literackiego Wawrzynu Warmii i Mazur, dwukrotnie nagrodzony za scenariusze słuchowisk radiowych na festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie, trzykrotnie nominowany do Literackiej Nagrody „Nike”. Były ekspert PISF, współpracownik Janusza Majewskiego w trzech projektach scenariuszowych.

Eksperci 1. Konkursu na wspieranie produkcji filmowychMaria Malatyńska
Krytyk filmowy i publicystka. Od 40 lat pracuje w mediach („Życie literackie”, „Echa Krakowa”, „Magazyn Filmowy”, „Film”, „Tygodnik Powszechny”, „Przekrój”, „Kino”, „Odra”, „Zeszyty Europejskie”, Gazeta Krakowska”, „Kraków”). Członkini SDP, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, FIPRESCI, a także Polskiej Akademii Filmowej. Przez 25 lat pracowała jako wykładowczyni w PWST w Krakowie. Od kilku lat jest Ekspertem Komisji Ocen Scenariuszy przy PISF. Autorka książek i wywiadów oraz audycji radiowych i telewizyjnych poświęconych znanym postaciom kina (Zbigniew Cybulski, Jerzy Stuhr, Andrzej Wajda, Jan Himilsbach, Wojciech Kilar i wielu innych). Specjalizuje się w kinie niemieckim. Jej publikacje „Niemiecki ekspresjonizm filmowy” i „Post-mosty” zostały bardzo dobrze przyjęte po obu stronach Odry.

Jan Dworak
Producent filmowy i telewizyjny, dziennikarz, ekspert medialny.Ukończył polonistykę na UW. Pracę dziennikarską rozpoczął w latach 70-ych w pismach sportowych, jednocześnie zaangażowany był w wydawanie prasy i książek drugiego obiegu. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu w podzespole ds. środków masowego przekazu. Na początku lat 90-ych był wiceprzewodniczącym Komitetu ds. Radia i Telewizji, po odejściu z telewizji został producentem filmowym, był współwłaścicielem firm „Prasa i Film” i Studio A, które w tym czasie produkowały m.in. programy publicystyczne, talk shows, filmu dokumentalne, seriale „Miodowe lata”, „Kasia i Tomek”, spektakle Teatru Telewizji „Śmiech w ciemności”, „Hrabia” oraz filmy fabularne „Czas zdrady”, „Weiser”, „Wszystko co kocham”. Pełnił też funkcje społeczne: przewodniczący Rady Programowej TVP, członek Komitetu Kinematografii, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów. W latach 2004 – 2006 prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A., w latach 2010-2016 przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Jerzy Niemczuk
Producent filmowy i telewizyjny, dziennikarz, ekspert medialny. Pisarz i scenarzysta seriali m.in. „Rancho”, „Stacyjka”, „Rodzina zastępcza”, „Siła wyższa”, a także filmów fabularnych i słuchowisk. Urodzony w Lublinie, studiował polonistykę na UW. Od końca lat 70 związany z Mazurami, gdzie napisał większość swoich utworów. Od osiemnastu lat osiadł tu na stałe