Skip to main content

"Cicha Noc"


Debiut reżyserski Piotra Domalewskiego to jeden z czterech filmów i zarazem jedyny obraz fabularny, który otrzymał dofinansowanie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina w ramach I Konkursu Filmowego na wspieranie produkcji filmowej przeprowadzonego przez nowo powstały Warmińsko – Mazurski Fundusz Filmowy. Film opowiada historię rodzinnej wigilii na wsi warmińskiej, ale akcja mogłaby się toczyć w każdym miejscu w kraju, gdyż obraz ma wymiar uniwersalny. Główny bohater, 27 latek Adam (Dawid Ogrodnik – nagrodzony na gdyńskim Festiwalu za najlepsza rolę męską) dowiaduje się, że zostanie ojcem. Ta wiadomość sprawia, że postanawia odmienić swoje życie. Dlatego wraca do rodzinnego domu z Holandii, aby zebrać pieniądze na rozkręcenie własnego interesu za granicą. Wszystkie zdjęcia, plenery i wnętrza realizowano na Warmii. Ekipa narzuciła sobie wyjątkowe tempo, materiał zdjęciowy powstał w niecałe 30 dni (luty - kwiecień 2017 r.). Producentem filmu jest Studio im. Andrzeja Munka, znane z produkcji promujących wyjątkowe i wartościowe projekty młodych filmowców, dające gwarancję właściwej opieki artystycznej i produkcyjnej. Opiekę artystyczną nad „Cichą Nocą „ sprawował Jerzy Kapuściński, dyrektor artystyczny Studia, w przeszłości jeden ze współtwórców telewizyjnego cyklu filmowych debiutów „Pokolenie 2000”. „Cicha Noc” została zaproszona na Festiwal do Berlina, jednakże nie do konkursu, gdyż tam prezentowane są filmy nigdzie niepokazywane i nienagradzane."Tajemnice De Revolutionibus"


W Lubawie, gdzie w połowie XVI wieku zapadła decyzja o druku fundamentalnego dzieła Mikołaja Kopernika zawierającego teorie heliocentryczną, 11 grudnia 2017 roku miała miejsce premiera filmu „Tajemnice de Revolutionibus” w reżyserii Michała Juszczakiewicza. Współscenarzystą i producentem dokumentu jest Robert Szaj - wielki pasjonat astronomii, dyrektor generalny Fundacji Nicolaus Copernicus w Truszczynach. Siłą fascynującej opowieści nie tylko z udziałem wybitnych znawców tematu z kraju i za granicy są świetnie poprowadzone bezdialogowe sceny aktorskie ze znakomitym odtwórcą roli astronoma Florianem Staniewskim - aktorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku. To niewątpliwe zasługa reżysera, Michała Juszczakiewicza, zawodowego aktora.

„PGR – OBRAZY”


Autorką scenariusza i reżyserką debiutanckiego obrazu dokumentalnego jest Joanna Warecha, dziennikarka i reportażystka telewizyjna. Obecnie zatrudniona w TVP3 Olsztyn. Film „PGR – OBRAZY” opowiadający o losach ludzi żyjących w PGR-ach w województwie warmińsko-mazurskim w okresie transformacji ustrojowej przełomu lat 80–ych i 90-ych minionego wieku, jest jedną z czterech produkcji, które otrzymały dofinansowanie z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego w Olsztynie. Zdjęcia realizowane były na terenie Warmii i Mazur. Producentem filmu jest KAMEROVID Sp. z o.o. , a koproducentem Telewizja Polska S.A. Opiekę artystyczną sprawował prof. Andrzej Sapija - reżyser filmów dokumentalnych, prodziekan Wydziału reżyserii filmowej i telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi.
Premiera filmu - 14 lutego 2018 r. w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

„NOWA KREW”


Producent wiodący: Fundacja NUR w Łodzi. Koprodukcja międzynarodowa. Pełnometrażowy film dokumentalny. Jego tematem jest emigracja zarobkowa mieszkańców mazurskiej wsi Stare Juchy do Islandii. Blisko połowa z tysiąca żyjących tam do tej pory wyemigrowało do Islandii. Pozostawili po sobie pustkę. Ci, którzy pozostali w rodzimej miejscowości, kontakt ze swoimi bliskimi utrzymują poprzez ulotną nić łączności internetowej m.in. dzięki Skype’owi. Film w końcowej fazie realizacji (montaż). Z 60 dni zdjęciowych 21 realizowano w Starych Juchach.
Premiera: przełom czerwca i lipca 2018 r. Prezentacja w kinach w Polsce i zagranicą oraz na płytach DVD.