Skip to main content

Premiera „Cichej Nocy” we Lwowie

Pokaz „Cichej Nocy” połączony ze spotkaniem z Arkadiuszem Jakubikiem i producentami nagradzanego w kraju i na świecie debiutu fabularnego Piotra Domalewskiego, stał się wydarzeniem 7.Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” we Lwowie.

Popularny aktor był oblegany przez dziennikarzy prasy, radia i telewizji. Wywiadom nie było końca. Arkadiusz Jakubik miał czas dla wszystkich. Ze stoickim spokojem odpowiadał na wszystkie pytania . W wypełnionej do ostatniego miejsca sali „Kinopałac” zarówno on jak i pozostali goście z Polski: operator filmowy Piotr Sobociński jr , producenci  Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński oraz szef Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego Bogumił Osiński opowiadali o pracy przy „Cichej Nocy” i drodze do wielkiego sukcesu jaki film odniósł i odnosi nadal. Obecnie bierze udział w Festiwalu Polskich Filmów  w Los Angeles, Wkrótce zobaczą go widzowie w Hanoi i Toronto. Nic więc dziwnego, że lwowska publiczność przyjęła go entuzjastycznie, bo jak zauważył  jeden z widzów, to kawałek i  jego historii, znakomicie pokazanej, z prawdziwymi dialogami.

Jak podkreśla Konsul Generalny RP we Lwowie Rafał Wolski, główny organizator Przeglądu, od roku 2012 jest to największa zagraniczna prezentacja polskiej produkcji filmowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Wydarzenie oczekiwane i cieszące się z roku na rok olbrzymim zainteresowaniem.

Tegoroczny Przegląd (12-21 października) ma wyjątkowy charakter, gdyż odbywa się w w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Stąd w bogatej ofercie liczącej  40 filmów,  wiele obrazów  nawiązujących  do historii naszego kraju. Tak, jak w latach poprzednich Przegląd zostanie zaprezentowany w Iwano-Frankiwsku i Użgorodzie.

Fot. Jarosław Kowalski