Skip to main content

"Chłopcy z Zatorza" - Gorące przyjęcie filmu

Chyba sami twórcy filmu nie spodziewali się tak gorącego przyjęcia ich filmu. Największa sala olsztyńskiego kina HELIOS nie pomieściła wszystkich chętnych. Wiele osób musiało po prostu zrezygnować.

Dokumentalny obraz CHŁOPCY Z ZATORZA w reżyserii Józefa Burniewicza, dofinansowany przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy już w trakcie realizacji wzbudzał duże zainteresowanie. Opowiada bowiem historię ludzi, znanych postaci życia społecznego i kulturalnego Olsztyna, którzy wychowywali się w dzielnicy nie cieszącej się dobrą reputacją, znanej z biedy, bójek i chuligaństwa. Historia głównych bohaterów, z których dziś każdy jest humanistą, przenosi widza w okres ich wczesnego dzieciństwa, dojrzewania i nauki samodzielności.

Komisja Kolaudacyjna WMFF bardzo wysoko oceniła film podkreślając jego sprawną realizację, zdjęcia i montaż konsekwentnie posługujący się kontrapunktem w narracji (zdjęcia z lotu ptaka i końcowa piosenka o … Zatorzance !).

Barbara Hollender krytyczka filmowa, jedna z trojga ekspertów (obok Włodzimierza Kowalewskiego i Sławomira Rogowskiego) oceniających projekt filmu, po jego obejrzeniu powiedziała: „dobre dokumentalne kino, które może startować w rywalizacji na festiwalach filmów dokumentalnych”.

Na premierowym pokazie, którego gospodarzem był marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin pojawili się wszyscy bohaterowie filmu: Wojtek Borkowski, Tadeusz Burniewicz, Władysław Katarzyński, Wiesław Pancer, Mirosław Siedler, Tomasz Śrutkowski i Mieczysław Wieliczko oraz w komplecie ekipa twórców i realizatorów.

Marszałek uhonorował wszystkich okolicznościowymi grawerami, z kolei reżyser Józef Burniewicz znany także jako karykaturzysta wręczył marszałkowi karykaturę… marszałka.

W związku z olbrzymim zainteresowaniem filmem Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy planuje kinowe pokazy CHŁOPCÓW Z ZATORZA w styczniu 2020 roku. Prowadzone są także rozmowy z Telewizją Polską S.A. w sprawie emisji filmu w którymś z kanałów tematycznych.

 

Fot. Jakub Klepański